REKLAM ALANI

Site Rengi

Whatsaap' tan Destek Alın
30.11.2021 - Türk Ticaret Firma Rehberi
REKLAM ALANI
Antalya Şehir Portalı

Dünya’da Yeni bir felaket mi kapıda ?

Dünya’da Yeni bir felaket mi kapıda ?

Bilim insanları, Güneş’in son yüz yılın en büyük solar minimum dönemine girdiğini açıkladı.

 

 

Bilim insanları, 2020’de 100 gün boyunca Güneş’te hiç güneş lekesi gözlemlenmediğini açıkladı.Bu durum, 2020’yi üst üste rekor düzeyde düşük Güneş lekesinin görüldüğü ikinci yıl yapıyor. Bu bilgiler doğrultusunda bilim insanları, Güneş’in son yüz yılın en büyük solar minimum dönemine girdiğini açıkladı. (Solar minimum: En az Güneş enerjisi aktivitesi dönemine verilen isim. Bu süre zarfında, Güneş lekesi ve Güneş patlaması aktivitesi azalır ve genellikle günlerce meydana gelmez.)

NASA ENDİŞELİ NASA‘da

çalışan bilim insanlarına göre bu durum; Dünya’da aşırı soğuk, ürün kaybı, kıtlık ve güçlü volkanik patlamalar yaşanmasına neden olabilir.

GÜNEŞ, EN SON 1790  YILINDA BÖYLE BİR DÖNEME GİRMİŞTİ

Güneş’te yaşanan bu oldukça düşük aktivite, 1790 ile 1830 yılları arasında kendini göstermişti. 20 yıllık bu dönemde sıcaklıklar 2 santigrat derece düşmüş, bu da dünya genelindeki gıda üretiminde yıkıcı etki yaratmıştı. 10 Nisan 1815’te ise son 2 bin yıl içindeki en büyük ikinci volkanik patlama Endonezya’daki Tambora yanar dağında yaşanmıştı. Felakette en az 71 bin kişi yaşamını yitirmişti. 1816 yılında ise “Yazsız Yıl” denilen dönem yaşanmış ve bu yılın temmuz ayında kar yağmıştı. Gök bilimci Dr. Tony Phillips “Şu anda büyük bir solar minimum yaşanıyor. Güneş lekesi sayımları bunun son yüzyılın en büyüğü olduğunu gösteriyor. Güneş’in manyetik alanı zayıfladı ve bu Güneş sistemimize ek kozmik ışınların girmesine yol açacak. Aşırı kozmik ışınlar, astronotların ve kutuplardaki hava yolcularının sağlığı için bir risk. Ayrıca Dünya’nın üst atmosferindeki elektro kimyayı da etkilediği için yıldırımlara sebep olabilir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak shiftdelete

Alıntı : Yurt Gazetesi  https://www.yurtgazetesi.com.tr/dunya/yeni-bir-felaket-mi-kapida-h156187.html

REKLAM ALANI
BU İLANI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ